היספניה יודאיקה
 
היספניה יודאיקה על אודות

 

היספניה יודאיקה נוסדה באמצע שנות השבעים על ידי פרופ' חיים ביינארט (1917-2010), בתחילה על מנת לפרסם סדרת ספרים הנוגעים להיסטוריה של היהודים בחצי האי האיברי, Hispania Judaica Series, הכוללת 12 כותרים.

ממשיכו של פרופ' ביינארט, פרופ' יום טוב עסיס (1942-2013), הוביל לשיתוף הפעולה של המרכז עם הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי בהוצאה לאור של ספרים המכילים אוסף תמציות של מסמכים שמקורם בארכיונים ספרדיים שונים, "מקורות לתולדות היהודים בספרד". בנוסף, פרופ' עסיס יזם, יחד עם ד"ר רחל איבנייס ספרבר, את פרסומו השנתי של כתב העת השנתי התלת לשוני, "כתב העת היספניה יודאיקה". פרופ' עסיס הרחיב את פעילותו של המרכז לכיוונים שונים.

כיום, היספניה יודאיקה הוא מרכז מחקר שממשיך לעסוק בחקר יהדות ספרד ופורטוגל והאנוסים בחצי האי האיברי, לפני ואחרי הגירוש בשנת 1492. המרכז מארגן סדנאות, הרצאות וכנסים, לצד פרסום רציף של ספרי מחקר. בהיספניה יודאיקה נמצא גם המרכז הניהולי/אדמיניסטרטיבי של החברה לחקר יהדות ספרד ופזורתה, ארגון בינלאומי שהוקם על ידי פרופ' עסיס בשנת 2009. בין  פעילויותיה הרבות, החברה מארגנת כנס שנתי ומתחזקת אתר אינטרנט פעיל. היספניה יודאיקה סייעה גם בפרסום כתב העת האלקטרוני של החברה, Journal of Sefardic Studies, אשר עיקר המאמרים המתפרסמים בו מתבססים על הרצאות שניתנו בכנסים הבין לאומיים השונים שאורגנו על ידי החברה. עד כה התפרסמו שני כרכים של כתב עת זה.

היספניה יודאיקה היא גם היורשת של ספריות חשובות של שני חוקרים מובילים מתחום ההיסטוריה של יהודי חצי האי האיברי, פרופ' חיים ביינארט ז"ל ומר אליהו ליפינר ז"ל. שתי הספריות מכילות ספרים רבים שלא ניתן למצוא באף ספרייה אחרת בישראל, כמו גם אלפי מסמכים שלא פורסמו, אשר בימינו עוברים קטלוג על ידי המרכז, על מנת לאפשר גישה חופשית לציבור הרחב באמצעות אתר האינטרנט שלנו. ספריית היספניה יודאיקה מכילה מגוון של כתבי עת חשובים ותדפיסים הנוגעים להיסטוריה כללית ובפרט להיסטוריה של היהודים בחצי האי האיברי, אוסף המכיל כותרים ייחודיים שאינם נמצאים באף ספרייה ציבורית אחרת בישראל.

 

***

מרכז היספניה יודאיקה נתמך על ידי:

קרן פרנסין ועבדאללה סימון למחקר ספרדי

 

בניית אתרים ICS   © 2006 כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה העברית בירושלים