המכון ללימודי אסיה ואפריקה
 
המכון ללימודי אסיה ואפריקה מפעלי מחקר

קרן הזיכרון ע"ש מקס שלזינגר

יו"ר: פרופ' שאול שקד

עורך: פרופ' יוחנן פרידמן

אחראית פרסומים: גב' יהודית לובנשטיין

קרן הזיכרון ע"ש מקס שלזינגר היא "ספינת הדגל" של המכון ללימודי אסיה ואפריקה ובאמצעותה ממומנים מרבית הפרסומים היוצאים לאור על ידי המכון. הקרן מממנת את פרסום כתב העת Jerusalem Studies in Arabic and Islam  שהוא אחד מכתבי העת המובילים בעולם בחקר הערבית והאסלאם.

 

מילון ערבי-עברי מאת מנחם מילסון

המילון הזה הוא מילון של הערבית התקנית בת זמננו, בעיקר לשון התקשורת הערבית בכתב ובעל פה. מכיוון שלשפה הערבית היסטוריה ספרותית עשירה בת יותר מאלף וארבע-מאות שנים, אך טבעי הוא שהערבית בת זמננו משתמשת גם במילים וביטויים שמקורם ברבדים ספרותיים עתיקים: הקוראן, השירה העתיקה, הפתגמים, החדית' וספרות ההלכה. עליית האסלאם הפונדמנטליסטי בדור האחרון הגבירה את השימוש במובאות מהקוראן והחדית' והביאה ללשון התקשורת מונחים וביטויים מספרות ההלכה והתיאולוגיה, שנחשבו לארכאיים לפני חמישים או ששים שנה. המילון הזה משתדל כמובן לתרגם גם מילים וביטויים אלה.

האינדקס העברי-ערבי יכול לשמש במידת מה כמילון עברי-ערבי.

בראש מפעל המילון עומד פרופ' מנחם מילסון; רכזת המפעל היא נעמה ברטוב. צוות חוקרים, תלמידים ובוגרים של החוג לשפה וספרות ערבית, משתתף במפעל חיבור המילון.

ועדה מייעצת אקדמית מלווה את מפעל המילון. חבריה הם: ד"ר שלמה אלון, מר שרגא אסיף, פרופ' אלברט ארזי, פרופ' חגי בן שמאי, פרופ' מאיר בר-אשר, פרופ' משה בר-אשר, פרופ' סלימאן ג'ובראן, פרופ' עמינדב דיקמן, פרופ' סימון הופקינס, פרופ' יצחק חסון, פרופ' אבראהים טאהא, פרופ' אריה לוין, פרופ' אלה לנדאו-טסרון, פרופ' פארוק מואסי, פרופ' שמואל מורה, פרופ' אהרון ממן, פרופ' ראובן עמיתי, פרופ' יוחנן פרידמן, פרופ' נורית צפריר, פרופ' איתן קולברג, ופרופ' חסיב שחאדה.

 

מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה

ראש המרכז: פרופ' מיכל בירן

רכזת: גב' טל דרניצקי

מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה אשר נוסד ב-2006 הינו מרכז אינטר-דיספלינארי, המרכז בין כתליו חברי סגל ממחלקות שונות באוניברסיטה העברית, העוסקים בתחום לימודי מזרח אסיה.

 

המרכז לחקר האסלאם ע"ש נחמיה לבציון

ראש המרכז: פרופ' מאיר חטינה

רכז: מר סשה שניידרמן

המרכז לחקר האסלאם ע"ש נחמיה לבציון הוקם באוניברסיטה העברית בירושלים כדי לעודד וליזום מחקר על דת האסלאם ותרבותה מראשית האסלאם במאה השביעית לספירה ועד היום, בעולם הערבי, במזרח התיכון, באסיה, באפריקה, ואף במערב.

 

הקונקורדנציה של השירה הערבית הקדומה

מנהל: פרופ' אלברט ארזי

הקונקורדנציה היא אינדקס ממוחשב לשירה הערבית הקדומה מראשיתה ועד לשלהי התקופה האומיית (750 לספירה). להמשך

 

הפורום ללימודים תורכיים

מנהל: ד"ר אייל ג'יניאו 

הפורום ללימודים תורכיים הוקם לאחרונה לקידום לימוד הלשון, התרבות וההיסטוריה של העמים דוברי התורכית בעבר ובהווה. להמשך

 

קורפוס הכתובות הערביות בארץ –ישראל

פרופ' משה שרון

מטרתו הראשונה של המפעל היא רישום, צילום, פענוח וניתוח של כל הכתובות הערביות בארץ ישראל, החל מראשית המאה השביעית לספירה ועד ראשית המאה העשרים. עבודת האיסוף נסתיימה ווזה כמה שנים שפרופסור שרון  עוסק בפרסומו של כל החומר.

 

מפעל ספר ההיסטוריה של אלג'ברתי

פרופ' שמואל מורה

מטרתו של המפעל היא הכנת מהדורה ביקורתית של חיבורו בן ארבעת הכרכים של ההיסטוריון עבד אלרחמן אלג'ברתי (1753 - 1825), עג'איב אלאת'אר פי אלתראג'ם ואלאח'באר (פלאי החיבורים אודות ביוגרפיות וידיעות), יחד עם 4 כרכים של מילון למונחים נדירים בערבית, אינדקסים גיאוגרפיים, אישים, משרות, צבא, דת, תרבות, בניינים למיניהם, רפואה, חיות, צחים וכו'. למשך

 

מילון מתועד לערבית מצרית

פרופ' גבריאל מ' רוזנבאום

הערבית המצרית המדוברת (בעיקר הלהג של קהיר) הפכה להיות גם שפת וכתב ספרות, ומשמשת במצרים כשפת כתב שנייה לצידה של הערבית הספרותית. להמשך

 

היווצרות החברה המוסלמית בארץ -ישראל (600-1500 לספירה) -

מוקד מצוינות של הקרן הלאומית למדע

מרכז הפרויקט: פרופ’ ראובן עמיתי

חוקרים ראשיים: פרופ’ עמיקם אלעד, פרופ’ רחל מילשטיין, ד”ר דניאלה טלמון-הלר (אונ’ בן-גוריון), פרופ’ רוני אלנבלום 

המטרה העיקרית של הפרויקט היא לחקור כמה מההתפתחויות הדמוגרפיות והתרבותיות הבולטות בתולדות ארץ-ישראל, מראשית הכיבוש המוסלמי ועד סוף השלטון הממלוכי.

 

 

בניית אתרים ICS   © 2006 כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה העברית בירושלים