האוניברסיטה העברית בירושלים/הפקולטה למדעי הרוח
מרכז משגב ירושלים
מרכז משגב ירושלים
 

Misgav Yerushalayim, The Center for Research and Study of Sephardi and Oriental Jewish Heritage

 מרכז "משגב ירושלים"

 

לייסודו של מרכז 'משגב ירושלים, המרכז למחקר ולהוראה של מורשת יהדות ספרד והמזרח', חברו יחד האוניברסיטה העברית, הפדרציה העולמית של הקהילות הספרדיות, ועד עדת הספרדים ועדות המזרח בירושלים, ביוזמת מר אליהו אלישר ז"ל.

 יוזם הקמת המרכז, מר אליהו אלישר (1899-1981), היה מגדולי המנהיגים של הציבור הספרדי בישראל, חבר כנסת, איש חזון ועשייה. המרכז נוסד כמכון מחקר בשנת 1972 על ידי שלושת הגופים הנזכרים, ובשנת 1995 התאחד מרכז משגב ירושלים עם המרכז ללימודי יהדות ספרד והמזרח שבאוניברסיטה העברית. באופן חוקי ניצבת מאחורי המרכז עמותה רשומה לכל דבר ועניין.

בהיותו מרכז למחקר ולהוראה של מורשת יהדות ספרד והמזרח, המעוגן בפקולטה למדעי הרוח, עוסק משגב ירושלים בעידוד לימודי יהדות ספרד והמזרח בעבר ובהווה.

 פעילויות המרכז משתנות מעת לעת בהתאם להחלטות הוועד המנהל. בעבר הושם דגש על הוצאת ספרים (ראו רשימת פרסומי המכון, להלן), ימי-עיון, כנסים וערבים חגיגיים שהוקדשו בעיקר לשירה ופיוט ומשכו גם קהל עממי. כן נערך קונגרס בינלאומי אחת לארבע שנים, שחלק מהרצאותיו כונסו לקובץ מחקרים ונדפסו. בעבר התקיים גם שיתוף פעולה פורה בין משגב ירושלים למשרד החינוך, תחום מורשת יהדות ספרד והמזרח, ובמסגרת זו אורגנו השתלמויות נושאיות למורים במערכת החינוך.

כיום תומך המרכז במחקרים מדעיים בכך שהוא מציע מלגות לסטודנטים הכותבים עבודות גמר מצטיינות, ומסייע במענקים שנתיים לחוקרים (ראו 'קול קורא' לשנה זו).  המרכז מציע קשת רחבה של קורסים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים, ואף מממן כמה מהם על מנת לקדם את ההוראה ולחזק את המודעות הכללית לתחום. אופיו הרב-תחומי של המרכז משתקף במגוון השיעורים שהוא מציע: קורסים במדעי החברה - בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ובעיקר במדעי הרוח - בחוגים ההיסטוריים השונים, בלשונות היהודים, בספרות ופולקלור, במחשבת ישראל, במוזיקולוגיה ובאמנות.

 את פעולתו השוטפת של מרכז 'משגב ירושלים' מאפשר קיומן המבורך של קרנות כספיות נושאות פירות: קרן אלישר, קרן נחמיאס, קרן אלחסיד, קרן הררי-מזרחי וקרן ועד העדה הספרדית. המרכז ישמח לתאם הנצחת יחידים, משפחות וקהילות בצורות שונות: פרסים, מלגות, הקדשת ספר ועוד. תרומות תתקבלנה בברכה.

 

 

בניית אתרים ICS האתר עודכן לאחרונה ב 20/04/2018 © כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה העברית בירושלים